Antygona na deskach Centrum Edukacyjnego

Uczniowie naszej szkoły z klas 1 a, b oraz d, we wtorek 03 października 2023, wybrali się do Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II w Gliwicach, na spektakl pt. ,,Antygona’’ Sofoklesa.

Sztuka przedstawiała spór między Antygoną a królem. W bratobójczej walce zginęli jej bracia, a Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa, uznając go za zdrajcę. Pomimo wiedzy o zakazie, Antygona pochowała ciało i tym samym naraziła się na karę śmierci. Postawiła prawo boskie ponad ludzkim i poniosła konsekwencje swojej decyzji. Jednak tragedia dotknęła nie tylko ją, zgodnie z zasadą, że “los wynosi i los ludzi pogrąża”. Te dramatyczne wydarzenia oglądaliśmy z dużą uwagą, szanując grę krakowskich aktorów, podziwiając kostiumy i dobrze dobraną muzykę. Przedstawienie zostało w naszej pamięci, bo mimo upływu wieków daje do myślenia o sprawach ponadczasowych: życiu, śmierci, miłości i poświęceniu.

Antygona jest to tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich.

(recenzja: Kamil, kl. 1d)