To, że defekty ogumienia - opon i dętek, zdarzają się wszystkim, wiemy. Wiedzą o tym również producenci samochodów, wyposażając je w koła zapasowe (zwykłe lub dojazdowe). Jednak o tym, jak poradzić sobie z naprawą przebitej opony wiedzą już nieliczni, do których możemy zaliczyć uczniów Zespołu Szkół Samochodowych.

Podczas zajęć praktycznych w Dziale Wulkanizacji, uczniowie mają możliwość zapoznać się z budową i typami opon, rodzajami felg (obręczy kół samochodowych) oraz nauczyć się w sposób praktyczny jak naprawić zdefektowane koło.
Dzięki wyposażeniu Działu w nowoczesne urządzenia firmy CORGHI, uczniowie mają możliwość zapoznać się i obyć z pracą maszyn, które są integralną częścią profesjonalnych serwisów wulkanizacyjnych.

Po zakończonych zajęciach praktycznych w Warsztatach Szkolnych, demontaż i montaż opon, wraz z późniejszym ich wyważeniem, to przysłowiowa „bułka z masłem”. Potwierdzeniem powyższej tezy jest fakt, że wielu uczniów, nie czekając na zakończenie szkoły, podczas ferii i wakacji, pracuje w gliwickich w serwisach ogumienia, zadziwiając ich właścicieli dobrym przygotowaniem zawodowym.