W 2022 roku do jednostek Policji zgłoszono 362 266 kolizji drogowych oraz 21 322 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. Polska ma od lat jeden z najgorszych w Europie wskaźnik wypadków na przejściach dla pieszych, zaliczając się do grupy krajów o największym poziomie ryzyka dla pieszych. Prewencja i prawidłowe zachowania na drodze są szalenie istotne.

Co w związku z powyższym oferujemy?
W Zespole Szkół Samochodowych stawiamy na bezpieczeństwo: stacjonarne miasteczko na terenie szkoły, jest dostępne dla każdego; uczniów naszej szkoły, dzieci i młodzieży oraz wszystkich chętnych mieszkańców Gliwic.

Poznanie zasad bezpieczeństwa i korzystanie z infrastruktury jest bezpłatne. Korzystając z obiektu możesz:

 • poznać zasady poruszania się do drodze,
 • utrwalić prawidłowe zachowania związane z bezpieczeństwem,
 • sprawdzić swoją wiedzę i znajomość przepisów Kodeksu Drogowego,
 • sprawdzić swoje umiejętności jako pieszy lub rowerzysta stosując się do obecnych w miasteczku znaków, sygnałów drogowych,

Wizyta w Miasteczku to świetna alternatywa dla grup zorganizowanych (szkolnych i przedszkolnych), ale także na spędzenie czasu z dziećmi, które pod okiem rodzica mogą sprawdzić się w warunkach zbliżonych do prawdziwego ruchu drogowego.

Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego zostało otwarte na Trynku w 2013 roku i jest na bieżąco modernizowane. Możemy pochwalić się wspieraniem wielu inicjatyw i cyklicznych imprez z zakresu bezpieczeństwa w tym między innymi:

 • 2014.06.06 - Bezpieczne Wakacje Młodych Gliwiczan
 • 2015.04.23 - Młodzieżowy Turniej Motoryzacji
 • 2016.04.11 - Bezpieczne dzieci
 • 2016.04.23 - Rowerowa gra miejska
 • 2017 – Pokazowymi lekcjami wychowania fizycznego na terenie obiektu
 • 2018.06.06- Bezpieczne Wakacje Młodych Gliwiczan
 • 2022.06.10- Bezpieczne Wakacje Młodych Gliwiczan
 • 2023.16.06- Bezpieczne Wakacje Młodych Gliwiczan

Szczegóły organizacyjne:
Zapraszamy do miasteczka - wejście znajduje się od ulicy Kilińskiego.
Obiekt jest czynny jest codziennie:

 • kwiecień – październik od 8:00 do 20:00
 • listopad – marzec od 8:00 do 17:00

Przed wejściem na teren Miasteczka należy zapoznać się z umieszczonym tam regulaminem.

Zapraszamy!