Spacer po Gliwicach

Klasy 2a oraz 3b wraz z wychowawczyniami Beatą Trybus i Dobrochną Kurowską wybrały się w piątek na historyczno-rekreacyjny spacer po dzielnicy Zatorza, zakończony seansem filmowym w kinie.

Dotarliśmy do kompleksu szkół z lat 30 ubiegłego wieku, przy ul. Okrzei ( obecnie GCE), Muzeum Żydów Górnośląskich- dawnego domu przedpogrzebowego oraz do starej nekropolii żydowskiej. Obejrzeliśmy po drodze kościół Chrystusa Króla z nową, wybudowaną po 85 latach wieżą, według projektu przedwojennego. Podziwialiśmy zabytkowe osiedle robotnicze przy ul. Horsta Bienka (przed wojną An der Waldschule), które powstało na początku XX wieku. To właśnie miejsce uświetnił Horst Bienek w swojej trylogii „Kronika górnośląska”, nazywając osiedle „kwadratem swojego dzieciństwa”. Układ osiedla dla pracowników pobliskiej stacji rozrządowej i warsztatu lokomotyw przetrwał niezmieniony, podobnie jak szkoła z 1903 roku oraz górujący nad okolicą modernistyczny kościół Karla Mayra. Pod numerem 12 odnaleźliśmy tablicę, upamiętniającą słynnego gliwiczanina. Następnie udaliśmy się do lasku chorzowskiego( dawniej Stadtwald), założenia z 1902 roku.

Deszcz nie przeszkodził nam w dotarciu do tężni. Niektórzy nawet z sukcesem wybrali się na grzyby.

Wycieczkę zakończyliśmy w Cinema City, gdzie dołączyli do nas pierwszoklasiści z opiekunami p. Aleksandrą Sydor i Jerzym Rybakiem. Wspólnie, w ramach integracji pierwszoklasistów obejrzeliśmy najnowszy „Top gun”, który był niezłą gratką szczególnie dla uczniów klasy lotniczej. Film był także okazją sprawdzenia swoich umiejętności językowych (wersja anglojęzyczna).