Spotkanie z kpt. Tadeuszem Wroną

Uczniowie klas lotniczych mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spotkaniu z pilotem Tadeuszem Wroną – kapitanem Polskich Linii Lotniczych LOT, który przeszedł do historii światowego lotnictwa.

1 listopada 2011 r. Boeing 767 po ponad 8-godzinnym locie z Newark w USA lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina w Warszawie bez wysuniętego podwozia. Po wielu próbach wypuszczenia podwozia w sposób alternatywny kpt. Wrona wraz z pierwszym oficerem Jerzym Szwarcem podjęli ryzykowną decyzją o lądowaniu 100-tonową maszyną “na brzuchu”. Dzięki umiejętnościom pilotów 231 osób, znajdujących się na pokładzie wyszła z tego bez większych obrażeń. Kpt. Wrona został za to wydarzenie został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

6 lat po wydarzeniu Państwa Komisja Badania Wypadków lotniczych ustaliła możliwe przyczyny wypadku, gdzie jedną z nich było przypadkowe wyłączenie bezpiecznika w układzie sterowania podwoziem.

Podczas spotkania uczniowie mogli zapoznać się z życiorysem kpt. Wrony i zadawać liczne pytania dotyczące jego lotniczej kariery i niesamowitego wyczynu.

Po zakończeniu spotkania osoby zainteresowane mogły nabyć książkę z osobistą dedykacją kapitana. Jedna z takich książek została zadedykowana szkole, za co serdecznie dziękujemy.

Za spotkanie dziękujemy organizatorom, którzy zaprosili nas na to wydarzenie: gliwickiej szkole pilotów Air4 i Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach.