Wyjazd na Kopalnię “Wujek”

W ramach działalności Szkolnego Koła Turystyki Regionalnej, uczniowie naszej szkoły odwiedzili Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, mieszczące się na terenie KWK „Wujek” w Katowicach.
Celem wyjazdu było zapoznanie się z okresem stanu wojennego w naszym kraju i ostatnią – większą – próbą protestu społecznego wobec jego wprowadzenia przez ówczesny rząd PRL.
Górnicy KWK „Wujek”, sprzeciwiając się decyzjom wydanym przez komunistyczny rząd z gen W. Jaruzelskim na czele, zorganizowali 16 grudnia 1981 r strajk na terenie kopalni. Władze komunistyczne, stosując bezwzględny terror, wprowadziły na teren kopalni oddziały wojska, ZOMO i milicji obywatelskiej. Wobec strajkujących dokonano pacyfikacji zgromadzenia, użyto broni palnej. Zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Przybyłych na pomoc poszkodowanym: lekarzom, sanitariuszom i kierowcą karetek pogotowia zatrzymywano dokumenty, bito i przeganiano z terenu kopalnianego. Wobec strajkujących władze PRL zastosowały brutalne represje w postaci: zatrzymań, bicia, więzienia przez długie miesiące, braku możliwości kontaktu z rodzinami.

Uczniowie po przybyciu do muzeum, oglądnęli film dokumentalny, przedstawiający świadków ówczesnych wydarzeń, a następnie  – w obecności przewodnika – zwiedzili muzeum, który zapoznał ich faktami historycznymi dotyczącymi powstania związków zawodowych, stanu wojennego oraz wydarzeń pacyfikacyjnych KWK „Wujek”. Na koniec uczniowie uczestniczyli w quizie historycznym, sprawdzającym ich wiedzę z tego bolesnego, ważnego dla nas okresu historycznego.
Muzeum odwiedzili uczniowie z klas: 1b, 1c, 1h, 5b. Opiekę nad uczniami sprawowała: Dobrochna Kurowska. Wyjazd zorganizował: Leszek Zyman