O relacji nauczyciel-uczeń w teatrze

W przedostatni dzień lutego, klasa 1a wybrała się do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl, inspirowany dramatem Jeana Pierre’a Dopange pt. „Belfer”. To opowieść o nauczycielu literatury i jego relacjach z klasą maturalną. Opowieść, także o podejściu do zawodu nauczyciela, o podobieństwach bycia nauczycielem i aktorem.

Wykonawcą monodramu był aktor – pan Grzegorz Cinkowski. Po spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych. Chętnych do udziału w ćwiczeniach nie brakowało. Można było spróbować swoich sił z zakresu umiejętności skupienia uwagi innych na sobie i podczas ćwiczeń z autoprezentacji:“Lustra”, “Za liderem”, “Opowiem wam dowcip”.
Uczniowie z powodzeniem zgłaszali się do zadania aktorskiego z wykorzystaniem emocji i intencji za pomocą samych gestów i mimiki. Pojawiły się także ćwiczenia z emisji głosu. Spotkanie było przede wszystkim rozmową pomiędzy aktorem a widzami. Zadawano szczegółowe pytania o zawód aktorski.
Pan Grzegorz Cinkowski wyraził zadowolenie z aktywności uczniów “Samochodówki” i chętnie
zapozował do wspólnego zdjęcia.
Dla najmłodszych podopiecznych naszej szkoły było to pierwsze – takie doświadczenie z teatrem.

A towarzyszyli im: M. Mielewska, Ł. Sąkol i A. Sydor.