Bieg Panięci Górników z Wujka

To już 42 lata, kiedy 16 grudnia 1981 roku, 3 dni po wprowadzeniu przez rządzących wówczas w Polsce  komunistów stanu wojennego,  w kopalni Wujek, Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa, przeprowadziła zbrojną pacyfikację strajkujących górników. Kilkudziesięciu zostało ranych , 7 górników zginęło na miejscu, a dwóch w szpitalu .

Dokładnie w rocznicę tych wydarzeń ,16 grudnia, każdego roku, jest organizowany Bieg Pamięci Dziewięciu Górników.

Uczniowie gliwickiej Samochodówki co roku uczestniczą w tym wydarzeniu . W tym roku, onad 40 szkół że Śląska spotkalo się przy ulicy Witosa w Katowicach i wszyscy razem pobiegli  pod pomnik poległych górników. Tam odbyły się uroczyste obchody, upamietniajace ofiarę górników, która po latach przyniosła Polsce wolność.