Na spotkaniu z Kopernikiem i Różewiczem, czyli… o wycieczce do Wrocławia.

W jesienny czwartek klasa 1a wyruszyła do stolicy Dolnego Śląska, aby obejrzeć spektakl pt. “5 dni z życia Kopernika”, realizowany premierowo przez Teatr Polski. Spektakl powstał z myślą o trwającym obecnie Roku Kopernikańskim. Miał on na celu przybliżenie sylwetki Kopernika jako odkrywcy teorii heliocentrycznej, a także jako naukowca żyjącego w świecie pełnym sprzeciwów, naukowca przepełnionego dylematami zwykłego człowieka. Przedstawienie w pełni oddawało klimat średniowiecznej epoki.
Po zakończeniu wydarzenia, uczniowie wzięli udział w spotkaniu z aktorami. Zadawali pytania: czy zawód aktora jest trudny, jak długo twórca pracował nad scenariuszem przedstawienia oraz czy… wino w karafce było prawdziwe? 😉
W Ossolineum – “Muzeum Pana Tadeusza”, podczas lekcji muzealnej, uczniowie poznali postać Tadeusza Różewicza, jego związki m.in. z Gliwicami, z Wrocławiem, a także z “Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Nowoczesne formy przekazywania informacji oraz wizyta w najmniejszym kinie we Wrocławiu sprawiły, że kolejna godzina upłynęła w błyskawicznym tempie.

Każde z tych odwiedzin przyniosło myśl wartą zapamiętania, że “to Ziemia zachodzi, nie Słońce”, a “poezja zawsze pokonuje śmierć”. Te znane postacie miały wiele do przekazania następnym pokoleniom. Pozytywami wizyty były ponadto: wyjątkowo ładna pogoda oraz otoczenie pięknej starówki.
Szczęśliwy powrót do Gliwic, był zwieńczeniem dnia.
Dziękujemy również uczniom z klas: 2d i 2g, za aktywny udział w wydarzeniu. Opiekę sprawowały: M. Bielec, D. Kurowska i M. Mielewska.