Pamięci Bohaterom

Pamięci Bohaterom

Pierwszego września, o godzinie 4.45 na Cmentarzu Parafialnym w Bojkowie odbyła się ceremonia, upamiętniająca 84 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Na bojkowskim cmentarzu znajdują się groby dwóch żołnierzy: chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, którzy od pierwszego do siódmego września 1939 r walczyli na Westerplatte, odpierając ataki hitlerowskiego najeźdźcy. 

W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli: biskup diecezji gliwickiej, wojewoda śląski, parlamentarzyści, prezydent Gliwic, przedstawiciele samorządu miejskiego, przedstawicielka IPN – Katowice, oficerowie służb mundurowych, stowarzyszenia i organizacje upamiętniające organizacje bojowe z II wojny światowej, żołnierze z jednostek wojskowych, stacjonujących w Gliwicach, poczty sztandarowe szkół, harcerze, nauczyciele i uczniowie szkół z powiatu gliwickiego, mieszkańcy Bojkowa. 

Podczas uroczystości: podniesiono flagę państwową, odśpiewano hymn, przedstawiciele władz wygłosili mowy okolicznościowe, odbył się apel poległych , oddano salwy honorowe, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach westerplatczyków. Ceremonię uświetnił występ artystyczny dzieci i młodzieży z szkoły podstawowej w Bojkowie.

W uroczystym spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele naszej szkoły: Dyrektor szkoły, Pan Jacek Płowiec i Leszek Zyman.