Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Informujemy, iż nasza biblioteka szkolna, jak co roku włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Przypominamy, Że to październikowe święto ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, a jego głównym przesłaniem jest: zwrócenie uwagi na ważną rolę bibliotek w życiu szkoły w procesie edukacyjno wychowawczym, rozwijanie zainteresowań książką oraz upowszechnianie czytelnictwa zgodnie z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa.

Książka nas łączy – pod takim hasłem rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Cały miesiąc trwa akcja „coś słodkiego dla każdego” przy wypożyczeniu książki oraz loteria fantowa a ponadto biblioteka proponuje:

Słodkie wypożyczenia – każdy uczeń w miesiącu październiku za wypożyczenie książki jest częstowany cukierkiem i bierze udział w loterii fantowej. Ponadto biblioteka proponuje:

1. Przez cały miesiąc trwała akcja „Uwolnij książkę”. Stolik bookcrossingowy – czyli stolik wolnej książki, który mam nadzieje na stałe zagości w naszej bibliotece. Znajdziecie tam książki, czasem płyty CD z muzyką lub filmami, podręczniki. Są to egzemplarze, które nie należą do zbioru bibliotecznego i można je wziąć, jeśli Was zainteresują. Podarowane przez nauczycieli, a także przez Wasze koleżanki i Waszych kolegów mogą być zachętą do dzielenia się książkami z innymi.

2. Konkurs „Czytelnik Roku 2019/2020” – zapraszamy do konkursu. Czytelnikiem roku zostanie osoba, która na swojej karcie czytelnika będzie posiadała najwięcej przeczytanych książek, zna ich ogólną treść. Oprócz lektur i podręczników wypożyczy też inne książki. Wyniki konkursu w czerwcu 2020.

3.Konkurs (fotograficzny): Jesienny portret z książką. Warunki uczestnictwa

– Udział w konkursie polega na wykonaniu zdjęć osób czytających w nietypowych miejscach i czasie.
Zdjęcia na nośniku elektronicznym dostarczamy do biblioteki do dnia.25.10.2020.
Zdjęcia mogą być wzbogacone w chmurki-komentarze, ale bez widocznej informacji o autorze zdjęcia.
Do zdjęć musi być załączona oddzielna informacja z imieniem, nazwiskiem i klasą autora.
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody i dyplomy.

4. Konkurs pięknego pisania – “Pisanie jest sztuką”

Ponadto zapraszamy do udziału w głosowaniu na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym czytelnikom. Na kartce należy zapisać imię i nazwisko autora tytuł książki oraz swoje imię i nazwisko. Spośród uczniów biorących udział w głosowaniu , wylosowany zostanie zwycięzca, który otzryma nagrodę. Polecana przez laureata książka zostanie zakupiona do biblioteki (jeśli nie ma jej w księgozbiorze) i opatrzona dedykacją zwycięzcy.