Alert pamięci

O godzinie 4.45 na cmentarzu w Bojkowie odbył sie alert poświęcony 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Na cmentarzu bojkowskim znajdują się  groby dwóch żołnierzy, którzy 01.09.1939 r bronili składnicy tranzytowej na Westerplatte: chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka. Na uroczyste spotkanie pod patronatem prezydenta Gliwic przybyli: przedstawiciele wielu organizacji i służb mundurowych, samorządowcy, parlamentarzyści, harcerze, wyżsi oficerowie WP, kompania honorowa WP, strażacy, górnicy oraz mieszkańcy.  Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie szkoły podstawowej Nr 8 w Bojkowie. Alert rozpoczął się jeszcze w ciemnościach, rozjaśnionych palącymi sie zniczami.  Między grobami zabrzmiał dźwięk trąbki, został odczytany apel pamięci zakończony salwami  honorowymi oraz modlitwą  w intencji obrońców ojczyzny i ofiar wojny. Po złożeniu kwiatów i zniczy na grobach bohaterów z Westerplatte uczestnicy spotkania udali się na teren szkoły podstawowej Nr 8 w Bojkowie, gdzie odbyły sie gawędy harcerskie. Później w kościele Narodzenia NMP w Bojkowie odbyła się Msza św. w intencji zmarłych westerplatczyków, środowisk harcerskich ziemi gliwickiej oraz o pokój. Alert bojkowski został wpisany w ogólnopolskie obchody 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę . W alercie w Bojkowie udział wziął przedstawiciel naszej szkoły.