Jak nie czytam jak czytam

W piątek 07.06.2019 po raz pierwszy gliwicka “Samochodówka” wzięła udział w akcji “Jak nie czytam, jak czytam”, w ramach której uczniowie w całej Polsce, w tym samym czasie czytali dla przyjemności. Jej celem było stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

Organizatorem akcji był wydawca miesięcznika “Biblioteka w Szkole”, a patronem honorowym Biblioteka Narodowa.

“Głównym celem od pierwszej edycji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Po prostu chcemy dać każdej uczennicy i każdemu uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach. Tego, na co każdy ma ochotę, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi” – tłumaczą organizatorzy.

Podają, że pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. “Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62 proc. Polaków powyżej 15 lat), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta.

W naszej szkole w akcji wzięło udział 166 uczniów i nauczycieli