Regulamin-rekrutacji-PO-WER-VET ZSS

Formularz zgłoszeniowy

Protokół rekrutacji uczniów


Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 oraz obostrzeniami z tego wynikającymi, wznowiliśmy realizację projektu pn:  „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami 06 listopada 2021 r. wystartowali z lotniska Balice na praktyki zawodowe do Włoch. Praktyki odbywać się będą w miejscowości Martina Franca, w południowej części kraju.

 

W pierwszym dniu po przybyciu do miejscowości Martina Franca, organizacja przyjmująca Cultura e Dintorni zorganizowała spotkanie, mające na celu zapoznać uczestników z kulturą  i zwyczajami panującymi na południu Włoch, a szczególnie w regionie Puglia, w którym znajduje się  Martina Franca. Uczniowie zapoznali się z topografią miasta oraz z warsztatami, w których  realizować będą swoje praktyki zawodowe. Zapoznanie z kuchnią regionalną Pugli wywołało najwięcej entuzjazmu i uśmiechu na twarzach uczniów. Jednocześnie okres odbywanych praktyk zbiegł się ze świętem Św. Marcina –  patrona miejscowości, w której przebywamy. Dzięki temu zobaczyliśmy jak miejscowa ludność celebruje owo święto.

 

Nawiązując  do założeń mobilności z poprzedniego pobytu, organizacja przyjmująca zapewniła nam możliwość zapoznania się z architekturą charakteryzującą region, w którym przebywamy. W związku z powyższym została zorganizowana wycieczka do Alberobello. Cały region Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa – domów typu trulli, które są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia. Tego typu domki wznoszono z uwagi na kwestie podatkowe. Swego czasu w Apulii pobierano podatki wyłącznie od solidnych, murowanych domów. Mieszkańcy trulli nie musieli więc uiszczać daniny. Trulli wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Poza architekturą regionu nasi uczniowie uczestniczyli w degustacji wyrobów regionalnych ( oliwy, octów balsamicznych oraz wypieków) co pozwoliło im poznać różnicę pomiędzy produkcją masową a rzemieślniczą.

 

Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, nasze codzienne spotkania o godzinie
20:00, które wyznacza zegar na wieży w Martinie France, odbywają się regularnie.
Spotkania te pozwalają nam i młodzieży podzielić się spostrzeżeniami i uwagami z kolejnego dnia pracy oraz omówić i zaplanować kolejne etapy naszej mobilności w ramach programu PO WER.

 

„Nie samą pracą żyje człowiek”
W ramach zapoznania uczestników z dziedzictwem kulturowym oraz architekturą regionu, został ogłoszony konkurs na spostrzegawczość, w którym nagrodą była kolacja w stylu włoskim. Z grupy osiemnastu uczestników mobilności, czterech rozwiązało zadanie i zostało zaproszonych przez opiekunów na kolację.

 

Sobota to kolejny dzień mobilności uczniów w ramach projektu PO WER. Był to dzień wolny od zajęć, związanych z realizacją staży. Niemniej jednak założeniem wyjazdu do Włoch było poznawanie tego kraju. Najlepszym sposobem na to są wycieczki krajoznawcze. Tę, którą zaplanowaliśmy na sobotni dzień, rozpoczęliśmy o godzinie 9:00. Udaliśmy się autokarem do miejscowości Ostuni, nazywanej również Białym Miastem. Tam wraz z uczniami zwiedzaliśmy przepiękną starówkę i pozwoliliśmy sobie na chwilę rozkoszy, kosztując lokalnych wypieków i przepysznych lodów. Następnym punktem naszej wyprawy było miasto Lecce. Jest ono znane jako „Florencja Południa” ze względu na cenną barokową zabudowę oraz liczne zabytki z okresu z Cesarstwa Rzymskiego. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch. Ostatnim etapem naszej wyprawy było Otranto – włoskie miasto położone na styku dwóch mórz, oddalone o 57 kilometrów w linii prostej od wybrzeża Albanii. Kameralne miasteczko jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem we Włoszech, leżącym na półwyspie Salento, obmywanym przez ciepły Adriatyk i Morze Jońskie. Mimo pełnoletności uczestnicy mobilności znaleźli “drzemiące w sobie dziecko” i  nie postanowili skorzystać z atrakcji związanych ze zbliżającymi się świętami. Po tak wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do Martiny około godziny 21.00.

 

Po dwóch tygodniach pracy naszych uczniów we włoskich warsztatach samochodowych, w ramach projektu PO WER, zostały przeprowadzone wizyty kontrolne. Miały one na celu zebranie opinii od pracodawców, na temat naszych uczniów i kontroli realizacji programu praktyk. Kontrole nie wykazały żadnych uchybień, jednocześnie włoscy pracodawcy bardzo dobrze wyrażali się o naszych uczniach i niejednokrotnie proponowali im pracę na okres wakacyjny w swoich firmach.

 

Sobota to kolejny dzień naszej mobilności w ramach projektu PO WER. Wybraliśmy się na zwiedzanie regionu, w którym przebywamy. Celem naszej wycieczki były Grotte di Castellana i Polignano a Mare. Grotte di Castellana to jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury regionu Apulii oraz całych Włoch. Jednocześnie jest to jedna z największych atrakcji, przyciągająca turystów z całego świata. Groty położone są u bram Doliny Itria, ok. 1 km od miejscowości Castellana Grotte. To kilka kilometrów od urokliwych miasteczek, takich jak Alberobello, Cisternino, Polignano a Mare. Zaczęły się tworzyć ok. 90 milionów lat temu, żłobione przez wodę w miękkim wapieniu. Groty Castellana to największy w całych Włoszech kompleks krasowych jaskiń, ciągnący się na przestrzeni ponad 3 km długości. Temperatura w nich wynosi średnio 16,5°C. Następnym etapem naszej wycieczki było urocze miasteczko Polignano a Mare. Polignano leży w Apulii na głębokim południu Włoch, około 35 km na południe od Bari. Turystyczne centrum miasteczka jest maleńkie i skupia się wokół znanej na całym świecie, obłędnie położonej wewnątrz niewielkiego wąwozu plaży Lama Monachile. Ten niewielki skrawek ziemi przyciąga turystów z całego świata. Po zakończeniu wycieczki nie było końca komentarzy na temat piękna jaskini i zjawiskowości plaży Lama Monachile.

 

Korzystając z przepięknej pogody jaką przywitał nas grudniowy poranek, spontanicznie postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do Taranto i na plażę Saturo. Taranto – miasto i gmina w regionie Apulia, w prowincji Tarent, w południowych Włoszech. Od czasów starożytnych ważny handlowy i wojenny port morski na Morzu Śródziemnym. Obecnie także ośrodek przemysłu stalowego, chemicznego i spożywczego. W mieście znajdują się stocznie wojenne. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na plażę Saturo, gdzie relaksowaliśmy się korzystając z kąpieli słonecznych i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!

Piątek był ostatnim dniem naszej mobilności w ramach projektu PO WER, jednocześnie był to dzień zakończenia staży zawodowych. Podczas spotkania  dokonano podsumowania miesięcznego pobytu w Martinie France oraz wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie staży w włoskich warsztatach samochodowych.

 

W sobotę w godzinach przedpołudniowych opuściliśmy Martinę Francę, która przez ostatni miesiąc była naszym domem. Uczniowie bardzo zżyli się z lokalnymi przedsiębiorcami branży motoryzacyjnej jak i gastronomicznej, tak więc w dniu wyjazdu z dużym sentymentem i rozrzewnieniem wspominali ostatni miesiąc swojego pobytu we Włoszech. Z Martiny udaliśmy się do Bari gdzie zwiedzaliśmy stare miasto, a w godzinach wieczornych wylecieliśmy do Polski.

INFORMACJE DODATKOWE – FINANSE