Obchodzimy w tym roku 80-rocznicę Tragedii Górnoślązaków. Fakt historyczny przemilczany do lat 90-tych XX w., pozostawał w pamięci rodzin osób, które w roku 1945 doznały represji ze strony armii czerwonej, zajmującej te tereny w wyniku przesuwania się frontu. Żołnierze rosyjscy na zdobytych terenach traktowali ludność miejscową jako niemiecką i – z irracjonalnego założenia – wrogo nastawioną do wyzwolicieli. Dokonywano rabunków, zniszczeń, gwałtów i deportacji Ślązaków na tereny ZSRS, w ramach „żywej” reparacji wojennej.
Ślązaków zamykano w obozach: deportacyjnych, pracy, infiltracyjnych, gdzie w nieludzkich warunkach dokonywano na nich zemsty za lata wojny. Ponad 48 000 osób wywieziono z Górnego Śląska na tereny ZSRS, głównie do kopalń w celu wykonywania niewolniczej pracy. Do Polski do końca lat 40-tych wróciło ok.60% wyniszczonych fizycznie i psychicznie Górnoślązaków.
W celu upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej, Muzeum w Gliwicach zorganizowało dwudniowy cykl spotkań na terenie Willi Caro. Odwiedzający muzeum mogli zobaczyć film „Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska”, wysłuchać komentarza i prelekcji na temat omówionych faktów historycznych, przedstawionych przez przedstawiciela IPN-u w Katowicach, Pana Ryszarda Mozgole, zapoznać się z wystawą , zorganizowaną na terenie Willi Caro.
W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas: 4a,2c,3b. Opiekę nad uczniami sprawowali: Magdalena Mielewska, Eugeniusz Król. Wyjście zorganizował: Leszek Zyman