Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau

Uczniowie ZSS wybrali się na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę historyczną. Odbyła się ona do Muzeum Auschwitz – największego obozu koncentracyjnego, zaadoptowanego i rozbudowanego przez hitlerowców w 1940 r w Oświęcimiu, na terytorium okupowanej Polski . Celem działania obozu, była eksterminacja ludności przede wszystkim narodowości: żydowskiej, polskiej, romskiej. W obozie zostało zgładzonych ponad milion osób, głównie pochodzenia żydowskiego.

Uczniowie zapoznali się z: historią powstania i działania obozu, pamiątkami po pomordowanych więźniach, pomieszczeniami w których pracowali, żyli i byli mordowani osadzeni w obozie ludzie. Następnie udaliśmy się do Birkenau, gdzie na powierzchni 140 ha, faszyści wybudowali drugą część obozu. Zwiedzający obejrzeli: bramę wjazdową do obozu, rampy kolejowe, baraki więźniów, ruiny krematorium i pomnik poświęcony pomordowanym więźniom.
Wycieczka – do miejsca zagłady – była koniecznością, żeby poznać tragiczne losy ludzi rzuconych w tryby machiny faszystowskiej i nazistowskiej, gdzie jeden naród chciał decydować o losach pozostałych ludzi.
W wycieczce wzięli udział uczniowie z klas: 1c,2a,3h,3b,3c,4b.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Joanna Gabryelska, Dobrochna Kurowska, Jakub Owczarek, Leszek Zyman