Uczniowie ZSSAM na hackathonie AviaTech Challenge 2024

Pierwszy podkarpacki Hackathon Lotniczy AviaTech Challenge 2024 za nami. W dniach 17-19. 05. 2024 r. w Mielcu grupa uczniów klas lotniczych wzięła udział w największym w Europie hackatonie poświęconym branży lotniczej AviaTech Challenge 2024. W ciągu 24 godzin ciągłej i ciężkiej pracy opracowywali nowe projekty i koncepcje mające zmienić lotnictwo w przyszłości.

Spośród 5 kategorii (bezzałogowe statki powietrzne, ekologia w lotnictwie, dual-use/defence, bezpieczeństwo transportu lotniczego, open) nasi uczniowie wybrali dwie - dual-use/defence oraz open i stworzyli bardzo interesujące koncepcje mające szansę na komercjalizację w przyszłości.
W zawodach wzięło udział blisko 400 uczestników z całego świata prezentując łącznie ponad 90 projektów komisji jurorskiej. Konkurencja była bardzo mocna i pomimo braku zwycięstwa w tym roku, chłopcy przyznają, że najważniejszą lekcją jaka wynieśli jest to, że mogli stworzyć coś samemu, coś interesującego i nowatorskiego, a także uwierzyć we własne możliwości i zwiększenie miłości do lotnictwa. Nawiązali również szereg nowych znajomości, tak wśród swoich rówieśników, jak i osób zawodowo związanych z lotnictwem, tworząc grunt pod swoją przyszłą karierę.

AviaTech Challenge, jak sami organizatorzy przyznali, staje się wydarzeniem cyklicznym, z przyszłoroczną edycją w Krośnie. Już wiemy, że na pewno nie zabraknie tam naszych uczniów z głowami pełnymi nowych pomysłów.

Ze względu na know-how projektów nie prezentujemy ich tematyki, ale możemy zdradzić, że prace nad nimi będą się dalej toczyć we współpracy z renomowanymi ośrodkami badawczymi i przemysłowymi.