Film Pawlikowskiego…

Film Pawlikowskiego na zwieńczenie roku szkolnego!

Pomysł udania się do kina na film Pawła Pawlikowskiego pt. “Zimna wojna” zrealizowały dziś klasy : 1b i 3b.
Wspólnie wyruszyliśmy spod szkoły, aby zdążyć na seans.
Trzeba przyznać, że film, który został uhonorowany Złotą Palmą w Cannes wzbudzał ciekawość.
“Zimna wojna” jest historią miłosną obojga artystów, których wiąże nie tyle trwałe uczucie, co toksyczne. Jednocześnie, droga zespołu “Mazurek”, kariera muzyczna Wiktora i Zuli toczy się w latach ’50-tych i 60-tych zeszłego stulecia, w których socrealizm i  codzienność tamtych czasów stanowi kontekst historyczny filmu. Postaci zagrane przez Tomasza Kota i Joannę Kulig są postaciami tragicznymi- Wiktor, wyłamujący się z obowiązku tworzenia muzyki pod propagandę stalinowską, kariera muzyczna Zuli w Paryżu w latach ’60tych, czy obrazy opustoszałego Berlina Wschodniego, pełnego wieżyczek strażniczych- stanowią dopełnienie wymowy filmu, opowiadającego o trudnych czasach, podobnie, jak trudne uczucie łączyło artystę i prawdziwą femme fatale.
Film, który pozostawiał wiele niedopowiedzeń skupił uwagę naszych uczniów, choć nie ukrywali, że nie był oczywisty. Można, więc uznać, że udział w ambitnym projekcie Pawlikowskiego -wraz z nadchodzącym końcem roku szkolnego, stanowi ostatni i jakże potrzebny bodziec dogłębnego myślenia. Zanim na dobre rozpoczną się wakacje.
Opiekę nad klasami sprawowały: A. Markucik i M. Mielewska.