Tadeusz Zawadzki ps. Zośka - dowódca owiany legendą

- Wszyscy chcieli mu dorównać, podciągnąć swe słabostki, podłości, tchórzostwo. "Zośka" był dla nas i ojcem, i przyjacielem, trudno do końca określić kim - powiedział Stanisław Nowakowski.
 
Wspomnienia świadków
W Archiwum Polskiego Radia zachowały się wspomnienia uczestników akcji "Taśma": dr Zygmunta Kujawskiego ps. Brom oraz Stanisława Nowakowskiego ps. Murzyn. Ich relacje w 1971 roku nagrał Bogusław Czajkowski.
- "Zośka" był dla nas wszystkim, był ideałem, wzorem - mówił Stanisław Nowakowski.- Każdy z nas, żołnierzy batalionu chciał być do niego podobny. Może było bardzo dużo legendy wokół jego postaci, bo zanim ja go zobaczyłem, zanim ja go poznałem, to już wiedziałem, że on jest wspaniałym organizatorem, że on jest bardzo odważny, że on jest taki przystojny.

 

IPN zidentyfikował ciało Danuty Siedzikówny

Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje Wirtualnej Polski: badacze z IPN zidentyfikowali ciało Danuty Siedzikówny "Inki". W Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom zamordowanych żołnierzy, których szczątki zostały znalezione przez IPN. Jest ona związana z obchodzonym dziś Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Po wielu miesiącach poszukiwań badacze z instytutu są już pewni, że jeden ze szkieletów znalezionych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, to szczątki ciała 17-letniej Danuty Siedzikówny "Inki". Potwierdzają to badania genetyczne przeprowadzone przez badaczy. Oprócz "Inki", Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował też szczątki 4 innych ofiar czasów stalinowskich w Polsce - Mariana Kaczmarka, Józefa Kozłowskiego, Stanisława Kutryba Edwarda Pytki. 

Henryk Kończykowski ps. Halicz

Henryk Kończykowski ps "Halicz" z batalionu AK "Zośka", podczas przekazania Muzeum Powstania Warszawskiego opieki nad piwnicami Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze niepodległościowi, PAP/Jacek Turczyk (07.01.2007)
Urodził się 12 stycznia 1924 w Warszawie. Henryk Kończykowski ps. "Halicz"żołnierzem III plutonu "Felek" 2. kompanii "Rudy", batalionu "Zośka" był od jesieni 1943 roku. Za kolportaż tajnej prasy został zatrzymany wiosną 1944 roku. Uciekł jednak z więzienia w Grodzisku Mazowieckim i wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Udało mu się przejść cały szlak bojowy batalionu "Zośka": od Woli przez Stare Miasto aż do Czerniakowa. 

Gen. Stefan Grot-Rowecki – zamordowany na rozkaz Himmlera

Niemcy zamordowali komendanta Sił Zbrojnych AK, a władze Ludowe PRL skazały go na zapomnienie. Bardzo długo nie wspominano o gen. Grocie-Roweckim na lekcjach historii.
120 lat temu, 25 grudnia 1895 urodził się Stefan Grot-Rowecki, organizator i pierwszy dowódca Armii Krajowej. Zginął 2 sierpnia 1944. Wszystko wskazuje na to, że został on zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera.

Broń używana przez żołnierzy AK

Żołnieże AK posługiwali się głównie bronią zdobyczną zdobytą podczas ataku na pojedyncze patrole niemieckie lub zdobytą po potyczce z większymi oddziałami niemieckimi.Była to broń taka jak:
Sten
MP 40 "Szmajser"
Mauser Kar98K
P08 Parabellum "Luger"
Vis
Mauser C96
PM Błyskawica

Armia Krajowa ciągle powinna być dla Polaków powodem do dumy

Historyk prof. Tomasz Szarota przypomina, że AK tworzyli ludzie, którzy byli w konspiracji od początku wybuchu II wojny budując niezwykłą w okupowanej Europie strukturę wojskową.
Mija 70. lat od przekształcenia z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, Związku Walki Zbrojnej  w Armię Krajową. Była to konspiracyjna organizacja wojskową - zwana też zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego - działająca w okupowanej Polsce. 

Okręg samodzielny Śląsk AK

Okręg Śląski AK terytorialnie obejmował obszary Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego, Zaolzia i Zagłębia Dąbrowskiego. Kryptonimy Okręgu: "Kilof", "Komin", "Kuźnia, "Serce", "Chodnik". W 1944 Okręg składał się z następujących inspektoratów terenowych:
  • inspektorat Katowice "Huta" - rozbity w marcu 1944, nieodtworzony 
  • inspektorat Sosnowiec "Przemysł" 
  • inspektorat Bielsko "Tkalnia", "Bagno" 
  • inspektorat Rybnik "Żyrafa", "Rokita", "Kościół", "Plebania" - dowódcy: 1940-9 II 1944 - Władysław Kuboszek "Bogusław"; p.o. inspektora Jan Spyra "Lech", "Sablik" - luty-marzec 1944; marzec 1944-kwiecień 1947 - Paweł Cierpioł "Makopol", "Pleban" 
  • podinspektorat Cieszyn i Zaolzie "Cis", "Wata" (podległy inspektoratowi Rybnik)- dowódcy: 1942-43 - Leopold Hałaczek "Dolina"; 1943-1944 - Adofl Szewczyk "Kowal"; 1944-1945 - Roman Motyka "Roman I", "Kopaczka" 
  • podinspektorat Zawiercie (podległy inspektoratowi Sosnowiec) 

Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach

im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota"


ul. Kilińskiego 24a, 44-122 Gliwice

sekretariat@zss.gliwice.eu

32 231 49 11 lub 32 230 19 93
 
Sabina Karwacka – inspektor ochrony danych osób w Zespołu Szkół Samochodowych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gliwicach

tel: 32 230 19 93

Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Warsztaty Szkolne:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 19 45

zssam.warsztaty@gmail.com

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 21 50

poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00
sobota 8:00 - 13:00