BRD 2016 w Gliwickiej Samochodówce 2016-05-13
Autor: Piotr Krawiec

W piątek, 13-go odbyła się trzecia już edycja Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Chociaż data kojarzy się z tytułem znanego horroru, to było zupełnie inaczej. Dopisała pogoda oraz humory uczestników.  Gliwicka Samochodówka organizuje etap powiatowy tegoż turnieju dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych. 

Uczestnicy turnieju rywalizowali w następujących konkurencjach:

1. Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego
2. Udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku drogowym
3. Jazda na rowerze po miasteczku ruchu drogowego
4. Jazda na rowerze po torze przeszkód

Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Sośnicowicach. Ta wygrana daje im prawo do startu w kolejnym etapie - wojewódzkim.
Wszystkim drużynom, które uczestniczyły w tegorocznym turnieju powiatowym gratulujemy odwagi. Słowa podziękowania kieruję również do opiekunów drużyn. 

Atrakcją dla gości oraz naszych uczniów był pokaz ratowania osób z samochodu, który uczestniczył w wypadku drogowym. Grupa Pomocy Przedmedycznej naszej szkoły oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostropy, w symulowanych warunkach, udzielali pomocy trzem osobom, uwięzionym w samochodzie. Strażacy, używając profesjonalnego sprzętu do rozczłonowania elementów nadwozia pojazdu, uwolnili poszkodowanych. Reszty dopełnili nasi ratownicy. Nad całością pokazu oraz nad prawidłowym przebiegiem drugiej konkurencji czuwał pan Witold Tchórzewski. Brawo !!! Dziękuje również Panu Leszkowi Zymanowi oraz jego podopiecznym za troskę o nasze podniebienia. "Kiełbasa z grilla za 5zł, wuszt za 3zł" :) Dziękuję również panu Aleksandrowi Czapli za przeprowadzenie trzeciej konkurencji oraz Panom Policjantom, Paniom Strażniczkom Miejskim i uczniom Gliwickiej Samochodówki.

Bez Was, waszej pomocy byłoby ciężko.

Zapraszamy już za rok, do zobaczenia !!!   

Konkurs - 2016-05-16
Autor: Leszek Zyman

28 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs historyczny z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W konkursie udział wzięło 69 uczniów. Po dogrywkach, wyłoniono zwycięzców. W dniu dzisiejszym dyrektor szkoły wręczył nagrody  rzeczowe i dyplomy najlepszym uczniom. Pierwsze miejsce zajął: Sebastian Lipok z kl.1a, drugie: Dominik Makowski z kl.1l, trzecie: Jacek Piekarczyk z kl.2l. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w następnych rywalizacjach. Konkurs zorganizował: Leszek Zyman. 

Lekcje w terenie 2016-05-13

W czwartek klasa 1l wyruszyła na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Pierwszym etapem wycieczki była „żywa” lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Uczniowie samodzielnie mogli przeprowadzić doświadczenia z różnych działów fizyki i mechaniki. Następnie udaliśmy się do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zwiedzaliśmy dział „Dzieje polskie motoryzacji” w którym zgromadzone jest 146 eksponatów okazujących rozwój polskiej motoryzacji. Znajdują się wśród nich samochody i motocykle a także silniki spalinowe i parowe silniki stacjonarne. Drugim działem który przywołał wspomnienia był dział „Techniki gospodarstwa domowego”. Eksponaty pochodziły głównie z kresu międzywojennego i drugiej połowy XX wieku. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Rynku Głównego oraz Sukiennic, a także mieliśmy okazję usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.

Grupa Pomocy Przedmedycznej 2016-05-11
Autor: Witold Tchórzewski

Utworzona w grudniu ubiegłego roku grupa pomocy przedmedycznej zdobywa coraz większa popularność na gliwickiej scenie. W ubiegłą sobotę prezentowali się podczas festynu na Trynku promując pomoc przedmedyczną, a dzisiaj zabezpieczali wspólne rysowanie kredą na płytkach placu literki "P" ( jak pozytywni) przez naszych najmłodszych Gliwiczan -  przedszkolaków z Gliwickich przedszkoli. Chociaż zabawa się udała to kilka razy nasi musieli interweniować. Niektórzy "najmłodsi artyści" tak mocno angażowali się w tworzenie dzieła zapominając  że właśnie kończy się kreda a malowanie paluszkami może skończyć się otarciem naskórka na paluszkach. Tak czy inaczej jesteśmy zmuszeni w naszych apteczkach uzupełnić plasterki z postaciami z bajek - cieszyły się sporym zainteresowaniem. A przerwie malowania apetyty tak wzrosły, że z kolei pomagaliśmy w dzieleniu zdrowego posiłku w postaci jabłek. To takie pierwsze doświadczenie naszego zespołu podczas obsługi dużej grupy najmłodszych potencjalnych poszkodowanych. A w piątek nieco poważniejsze zadanie, ale o tym w następnym artykule.

Warsztaty historyczne 2016-05-11
Autor: Leszek Zyman

Klasa 2l udała się na warsztaty historyczne do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Tematem spotkania była zagłada Żydów, podczas II wojny światowej. Prelegentka przedstawiła uczniom w skrócie historię narodu żydowskiego. Uczniowie dowiedzieli się o przyczynach holokaustu narodu żydowskiego,  jego skutkach i o występowaniu antysemityzmu w obecnym czasie oraz jego objawach. Wyjście zorganizował i opiekę nad uczniami sprawował: Leszek Zyman 

Jubileusz Straży MIejskiej 2016-04-28
Autor: Marek Żak

W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem Straży Miejskiej w Gliwicach
w dniu 28.04.2016 r., w Kinie Amok - Scena Bajka odbyła się uroczystość podsumowująca 25 lat działalności jednostki. 

Rozpoczęły się matury 2016-05-04

Do egzaminu dojrzałości w Gliwicach przystąpiło dziś 1947 maturzystów (aż 1263 to absolwenci liceów, 684 kończy technika)
 
 
POWODZENIA!!!

225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja 2016-05-03
Autor: Leszek Zyman

Obchody 225 rocznicy Konstytucji 3-go Maja rozpoczęły się uroczystą mszą "Za Ojczyznę" w katedrze gliwickiej o godzinie 12.30. Uroczystości sakralne poprowadził biskup diecezji gliwickiej - Jan Kopiec. Po mszy uformował się pochód, który udał się na Plac Krakowski. W tym miejscu odbyła się druga część uroczystości. Głos zabrali przedstawiciele: samorządu gliwickiego oraz wojska. Odczytano apel poległych i oddano salwy honorowe. Na końcu odbyła się defilada wojskowa. W uroczystościach brały udział: orkiestra wojskowa, harcerze oraz poczty sztandarowe: wojskowe, harcerzy, organizacji samorządowych oraz szkół gliwickich. Tylko trzy szkoły wystawiły poczty sztandarowe: Gimnazjum Nr 3, klasa mundurowa z szkoły Animator oraz Zespół Szkół Samochodowych. Naszą szkołę reprezentowali: kl. 3b - P.Przybyś, kl.1l - P. Chrobak i O. Plinta. Wyjście zorganizował i opiekę nad uczniami sprawował: Leszek Zyman.

« 1
...
57 58 59 60 61 62 63
...
68 »

Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach

im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota"


ul. Kilińskiego 24a, 44-122 Gliwice

sekretariat@zss.gliwice.eu

32 231 49 11 lub 32 230 19 93
 
Sabina Karwacka – inspektor ochrony danych osób w Zespołu Szkół Samochodowych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gliwicach

tel: 32 230 19 93

Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Warsztaty Szkolne:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 19 45

zssam.warsztaty@gmail.com

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 21 50

poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00
sobota 8:00 - 13:00