Tydzień pod znakiem Teatru 2016-02-04
Autor: Katarzyna Wloczek

Poniedziałek i czwartek były dniami, podczas których młodzież ZSS porównywała utwory literackie z ich inscenizacjami. Spektakle "Tango" oraz "Raskolnikow" oglądaliśmy dzięki aktorom Wrocławskiego Teatru Edukacyjnego. Tegoroczni maturzyści z klasy 4a wyrazili oszczędny zachwyt. Zupełnie ich nie rozumiem- przecież Eugeniusz i Edek byli świetni  w swych rolach. Najmniej porywający okazał się Artur, pogubiony i w życiu i na scenie...

Zaś Porfiry - bohater "Raskolnikowa"- w moim odczuciu nie grał- on BYŁ sędzią śledczym bawiącym się Rodionem, jak kot myszą. Sonieczkę inaczej sobie wyobrażałam: delikatną, zagubioną, grzeszną i niewinną zarazem, a aktorka mnie nieco zawiodła. Była na scenie jakby z przyzwyczajenia. Za to Alona Iwanowna starała się baardzo głośno dać wszystkim do zrozumienia, że jest podłą lichwiarką wyzyskującą nie tylko biednego Rodiona, ale i połamane wiekiem staruszki.

Myślę jednak, że każdemu dobrze zrobiło przypomnienie sobie prawdy o moralności, ludzkich potrzebach, pragnieniach i błędach. O próbach zmiany czy naprawienia świata, za które przychodzi zapłacić wysoką cenę.

Katarzyna Wloczek

 

Bezpieczeństwo Młodych Kierowców 2016-02-02
Autor: Aleksander Czapla

W dniu wczorajszym na terenie naszej szkoły miała miejsce impreza związana z promowaniem bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

W pierwszej części wykład prowadzony był przez przedstawicieli Policji i dotyczył zachowań młodych kierowców w ruchu drogowym oraz czynników mających wpływ na bezpieczeństwo na drogach woj. Śląskiego.

Następnie w formie warsztatów uczniowie mieli okazję zapoznać się z psychologicznymi aspektami odpowiedzialności w ruchu drogowym oraz formami pomocy uczestnikom zdarzeń drogowych. Kolejna część dotyczyła przestępstw i wykroczeń komunikacyjnych jako zachowań ryzykanckich i bardzo nieodpowiedzialnych. Poruszone zostały aspekty Prawa karnego w kontekście problematyki alkoholowej i narkotykowej związanej z uczestnictwem  w ruchu drogowym. W formie zajęć praktycznych prowadzone były ćwiczenia z pierwszej pomoc przedmedycznej dla ofiar wypadku. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z czynnościami, które należy wykonać na miejscu zdarzenia drogowego. Niewątpliwą atrakcją całej imprezy był symulator motocykla z którego mogli skorzystać wszyscy uczniowie ZSS.


Spotkanie z Centrum Krwiodawstwa w Katowicach 2016-02-01
Autor: Witold Tchórzewski

Samochodówka słynie nie tylko z samochodów. Systematycznie od kilku lat ściśle współpracujemy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Katowicach regularnie organizując akcje krwiodawstwa. W dniu dzisiejszym poszliśmy krok naprzód...

Zawody Strzeleckie 2016-01-28
Autor: Witold Tchórzewski

Zawody Strzeleckie. 28.01.2016. Samochodówka w pełnym składzie. Tak to prawda, pierwszy raz w historii szkoły Zespół Szkół Samochodowych wystawił zespoły do zawodów strzeleckich zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt. Chłopcy tradycyjnie w czołówce tym razem zajęli drugie miejsce nieznacznie ustępując Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, gospodarzowi zawodów, a zamian za to zabraliśmy ze sobą puchar za I miejsce indywidualnie, który tym razem wywalczył Przemek Wypiór.

Szlakiem zabytków techniki 2016-01-26
Autor: Leszek Zyman

Uczniowie klasy 3b udali się dzisiaj na wycieczkę regionalną do radiostacji gliwickiej. Podczas pobytu na terenie obiektu, młodzież mogła zapoznać się z technologią radiową lat 30-tych. Oryginalne eksponaty i urządzenia techniczne  wzbudzały ciekawość i zainteresowanie zwiedzających . Nasza przewodniczka omówiła  funkcjonalność przedstawionych eksponatów, zapoznała uczniów z rysem historycznym powstania radiostacji oraz dokładnie omówiła wydarzenia historyczne, dotyczące prowokacji gliwickiej. Następnie uczniowie oglądnęli film przedstawiający kulisy hitlerowskiej akcji prowokacyjnej, wykonanej nieudolnie w budynku radiostacji 31 sierpnia 1939 r. Na koniec zwiedzania wszyscy udaliśmy się pod wieżę radiostacji, podziwiając jej konstrukcję. Wyjście zorganizował: Leszek Zyman. Opiekę nad uczniami sprawował: Piotr Kuczora. 

Akcja krwiodawstwa 21.01.2016 2016-01-21
Autor: Witold Tchórzewski

To była 40 już w naszej szkole Akcja Krwiodawstwa i jak każda również udana.Jak zwykle pełna mobilizacja - autobus Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa z Katowic punktualnie zgodnie z planem gotowy do pracy i nasi najwierniejsi krwiodawcy również w tym czasie przygotowują ankiety do oddania krwi. Dla tych którzy wolą trochę dłużej pospać to najlepsza okazja aby to zrobić - mogą zgłosić się nieco później.  

Białe Szaleństwo!!! 2016-01-19
Autor: Łukasz Sąkol

Można powiedzieć, że zimowe wypady w Beskidy z samochodówki to już tradycja. Co roku zmienia się tylko liczba uczniów (na plus) korzystająca z tego co zima daje najlepszego. W miniony wtorek rekordowym składem zdobywaliśmy Wisłę na stokach Cieńkowa. Podzieleni na mocne ekipy narciarzy i snowboardzistów sprawdzaliśmy warunki. Wyjazd zapisał się do udanych. Jedni po raz pierwszy próbowali swoich sił na desce i nartach skupiając siły na nauce upadków, równowagi i prawidłowej pozycji. Brawo! W tym roku naprawdę uczniowie ambitnie podeszli do tematu. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza snowboardziści zdobywający białą łąkę. Nie zabrakło dopingu dla początkujących – tak super postawa innych kolegów zaowocowała niezłymi postępami. Zaawansowani przypominali sobie jazdę na krawędzi i dawaniu innym cennych technicznych wskazówek. Dla niektórych narciarzy jednak góry okazała się trudnawa – pamiętajcie, że warto mierzyć siły na zamiary. Atmosfera w autobusie oraz liczne pytania „kiedy znów ruszamy” gwarantują że nie będzie to ostatni wyjazd tej zimy! Szczególne podziękowania dla kadry instruktorskiej która wspierała uczniów!

Zbierajcie siły na kolejny wyjazd!

2L na lodowisku 2016-01-18
Autor: Leszek Zyman

W ramach krzewienia kultury fizycznej, uczniowie klasy 2l udali się na lodowisko. Po szybkiej marszrucie i wizycie w szatni nasi podopieczni wybiegli pełni wigoru na taflę lodowiska. Jazda sprawiła im wiele przyjemności. wyścigom i próbom akrobacji nie było końca. Po godzinie intensywnego jeżdżenia, zmęczeni i zadowoleni udali sie do miejsc zamieszkania. Wyjście zorganizowała Dobrochna Kurowska. Opiekę nad uczniami sprawowali: Dobrochna Kurowska i Leszek Zyman.

Pliki do pobrania

  1. pre

Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach

im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota"


ul. Kilińskiego 24a, 44-122 Gliwice

sekretariat@zss.gliwice.eu

32 231 49 11 lub 32 230 19 93
Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Warsztaty Szkolne:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 19 45

zssam.warsztaty@gmail.com

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 21 50

poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00
sobota 8:00 - 13:00