Dzień Ziemi 2017 2018-04-25
Autor: Grzegorz Czarny

Tradycyjnie uczniowie klas pierwszych uczcili Dzień Ziemi w postaci prelekcji i prezentacji, których tematyka była ściśle związana  z Geografią, Turystyką i Ekologią. Tegoroczni współorganizatorzy omawiali m.in.:przykładowe gatunki chronione (różnych środowisk), zagrożenia środowiska geograficznego, krajobrazy Polski oraz Kazachstanu.
Ponad 70-ciu uczniów miało dzięki temu możliwość poznania skali oddziaływań człowieka na poszczególne elementy ziemskiego środowiska. Reprezentantami poszczególnych klas byli: 1a- Daniel Panas i Patryk Sławęta oraz Marcin Jaśkiewicz i Rafał Zalewski, 1b- Kacper Karasz i Mateusz Jękner, 1l-Jakub Sobelski, Konrad Furgała i Robert Gacek oraz Kamil Bender i Dawid Litka. Wyróżnienia za prace otrzymali Jakub Sobelski oraz Daniel Panas i Patryk Sławęta. Najlepiej zaprezentowali analizowaną tematykę Kamil Bender i Dawid Litka. Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w edukację proekologiczną.

Dzień katyński 2018-04-25
Autor: Leszek Zyman

W 78 rocznicę zbrodni katyńskiej na terenie szkoły zorganizowano prelekcje dla przedstawicieli poszczególnych oddziałów szkolnych. Podczas spotkania, odbył się... 

We are the champions! 2018-04-24
Autor: Olga Pawlicka-Sokół

Chociaż właściwie powinno się powiedzieć raczej: Wir sind die Meister! ;-) Jako, że w ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, który odbył się w naszej szkole 19 marca. Dotyczył on szeroko pojętej wiedzy o Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Księstwie Liechtenstein, a uczniowie, którzy wzięli w nim udział, musieli zmierzyć się z pięćdziesięcioma pytaniami z zakresu geografii, polityki, kultury, sportu czy historii tych krajów.
Pierwsze miejsce zajął Mateusz Baron z klasy 1b, drugie Rafał Tkacz z klasy 4b, a trzecie Mateusz Kotysz z klasy 2b (po raz drugi w pierwszej trójce).
Zwycięzcom serdecznie gratuluję i zapraszam do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym:-)

Konkurs razy dwa 2018-04-24
Autor: Magdalena Mielewska

24.04 był szczególnym dniem pod względem sprawdzenia swoich umiejętności w konkursach na terenie miasta Gliwic.

Targi Edukacyjne w Toszku 2018-04-23
Autor: Witold Tchórzewski

W dniu dzisiejszym w gimnazjum w Toszku odbył się kolejny etap promowania szkól ponadgimnazjalnych z powiatu gliwickiego. To dobry pomysł aby ułatwić wybór zawodu gimnazjalistom kończącym edukację na tym etapie. Jak zwykle nie zabrakło również naszej szkoły. Zainteresowanie naszym stoiskiem jest jak zwykle znaczne szczególnie przez męską część zainteresowanych. A na uwagę zasługuje również postawa naszych uczniów, którzy z wielką pasją popisywali się przed młodszymi kolegami umiejętnościami i wiedzą zdobytą w ciągu ostatniego roku nauki  w zakresie wiedzy o pojazdach. I oby tej pasji nie zabrakło tym którzy już się w gliwickiej samochodówce uczą i zaczną uczyć w przyszłym roku szkolnym. Niech spełniają się cele przyświecające wszystkim edukacyjnym targom - oby wybory młodych ludzi były jak najbardziej trafione.

Ekolodzy ratują Bramę Krakowską... przed zamknięciem 2018-04-23
Autor: Grzegorz Czarny

Kolejny już raz Spotkania z Ekologią miały formę warsztatów terenowych. Tegoroczna edycja odbyła się w Ojcowskim Parku Narodowym. Reprezentację szkoły stanowili uczestnicy szkolnego etapu Olimpiady Ekologicznej oraz autorzy projektów proekologicznych. Wyjazd umożliwił im poszerzenie wiedzy o środowisku geograficznym oraz ochronie przyrody. A gdzie jak nie w parku narodowym można się o nich dowiedzieć najwięcej? Zamki, jaskinie, ostańce krasowe oraz rośliny i zwierzęta chronione to tylko wybrane elementy jakie można było poznać w trakcie tego wyjazdu. Poznanie pośrednie i bezpośrednie w różnych formach przekazu: słownej, zadaniowej czy multimedialnej. Wszystko to  przy sprzyjającej aurze to kompletnie pozytywne wrażenia. Bardzo serdeczne podziękowania za wspólnie owocnie spędzony czas od opiekunów wyjazdu: pani wicedyrektor Beaty Fortuny i Grzegorza Czarnego.

Marsz śmierci 2018-04-23
Autor: Leszek Zyman

Na Cmentarzu Centralnym odbyła się coroczna uroczystość poświęcona więźniom obozu Aushwitz, zamordowanych na terenie Gliwic, podczas marszu ewakuacyjnego przez strażników z SS. W spotkaniu pod patronatem prezydenta Gliwic wzięli udział: byli więźniowie obozu, przedstawiciele władz samorządowych, oficerowie jednostek wojskowych...

Wycieczka do Dęblina 2018-04-18
Autor: Leszek Zyman

W dniu dzisiejszym w godzinach wieczornych, została zakończona dwudniowa wycieczka zawodowa do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas lotniczych naszej szkoły oraz uczniowie klasy 2 i 3 o profilu lotniczym z CKZiU z Sosnowca. W pierwszy dniu wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Dowiedzieliśmy się o historii utworzenia szkoły i jej działalności do dnia dzisiejszego. Zwiedziliśmy wystawy eksponatów w budynku muzeum oraz w hangarze zewnętrznym w którym przewodnik dokonał prelekcji na temat historii rozwoju katapult lotniczych.
Na koniec zwiedzający udali się na plener zewnętrzny, gdzie mogli zapoznać się z budową kilkudziesięciu statków powietrznych, wejść na pokład samolotu Jak 40 i największego ciężkiego śmigłowca transportowego latającego w przeszłości w Polsce - Mi - 6A/Mil. Wieczór spędziliśmy na spacerze po Puławach. Nocowaliśmy w schronisku młodzieżowym w Puławach. Drugi dzień był bardzo intensywny. W godzinach przedpołudniowych zwiedziliśmy bazę dydaktyczną WSOŚP w Dęblinie. Zapoznano nas z elementami budowy silników lotniczych, pracą symulatorów lotów, działaniem i szkoleniem z wykorzystaniem spadochronu i katapult. Uczniowie praktycznie uczestniczyli w symulatorach lotu i używali osprzętu lotniczego. Odwiedziliśmy również salę gimnastyczną z specjalistycznym sprzętem treningowym. Po wykładzie na temat zdolności fizycznych pilotów, nasz uczeń mógł spróbować swoich sił w praktycznych ćwiczeniach. Na koniec odwiedziliśmy teren aeroklubu Dęblińskiego. Po zjedzeniu obiadu na terenie jednostki, udaliśmy się na teren 41 Bazy Lotniczej. Zwiedziliśmy główny hangar ćwiczebny, gdzie zapoznano nas kilkoma rodzajami statków powietrznych. Uczniowie mogli zasiąść za sterami maszyn lotniczych. Podczas zwiedzania, odbywał się równocześnie wykład głównego inżyniera szkoleniowego na temat rozwoju technologii w lotnictwie. Po zwiedzeniu hangaru, udaliśmy się do domku pilota, gzie przedstawiono nam główne cele jego istnienia i działalności. Zapoznano nas również z ptakami broniącymi lotniska przed innymi zwierzętami. Na koniec odwiedziliśmy hangary  z najnowszym nabytkiem polskiego lotnictwa - samolotami szkoleniowymi Aermacchi M-346. Zwiedzanie zakończyliśmy po godzinie 15.00. Opiekunami z naszej szkoły byli: Leszek Kołodziejczyk, Sławomir Szachulski, Damian Pelczarski. Szczególne podziękowania dla kolegów: Leszka Kołodziejczyka i Sławomira Szachulskiego za przygotowanie możliwości zwiedzenia miejsc bardzo atrakcyjnych dla uczniów, a nie występujących w standardowym planie wycieczek / hangar szkoleniowy i możliwość zapoznania się z najnowszymi samolotami szkoleniowymi /. Wyjazd zorganizował: Leszek Zyman, przy współudziale: Leszka Kołodziejczyka i Sławomira Szachulskiego.

1 2 3 4
...
48 »

Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach

im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota"


ul. Kilińskiego 24a, 44-122 Gliwice

sekretariat@zss.gliwice.eu

32 231 49 11 lub 32 230 19 93
Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Warsztaty Szkolne:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 19 45

zssam.warsztaty@gmail.com

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 21 50

poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00
sobota 8:00 - 13:00