Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby 2017-10-19
Autor: Joanna Gabryelska

W czwartek 19.10.2017 r. uczniowie klasy III b I IV b, pod opieką Magdaleny Mielewskiej, Katarzyny Wloczek, Joanny Gabryelskiej mieli okazję uczestniczyć w spektaklu muzycznym Lekcja tańca w Zakładzie Weselno- Pogrzebowym Pana Bamby” na scenie Teatru Miejskiego.Jest to surrealistyczna biesiada teatralna z ducha Bohumila Hrabala i Jarosława Haška.A największym odkryciem Dobrego Wojaka Szwejka było stwierdzenie, że naczelną zasadą, która rządzi światem jest głupota. Głupota Polityków, Celników, Strażników, Biurokratów, Szpicli, Zupaków, Klechów i całej masy innych Bałwanów. Najlepszą odpowiedzią na tę głupotę jest „bałwanienie do kwadratu- czytamy w programie reklamującym spektakl.

Głównym bohaterem przedstawienia jest tajemniczy Pan Bamba – smakosz urody życia i sprytny biznesmen (w tej roli Joanna Gonschorek), który organizuje w swoim Zakładzie Weselno-Pogrzebowym wieczór agitacyjny Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa. Jak nietrudno się domyślić wiec partyjny szybko przeradza się w groteskową imprezę, podczas której bohaterowie, z wdziękiem przypisanym bohaterom czeskich powieści, odkrywają swoje mroczne obsesje, nawiązują niespodziewane romanse, oddają się zabawie. Pełne humoru, choć podszyte melancholią, opowieści puentowane są błyskotliwymi songami autorstwa Michała Chludzińskiego.

Muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Spektakl wyreżyserował specjalista od teatru muzycznej groteski Łukasz Czuj (zastępca dyrektora do spraw artystycznych).

Bliżej nieba 2017-10-17

Dzisiaj w ramach zajęć z Katechezy, klasa 2l wraz z nauczycielem udała się na krótką wycieczkę do kościoła Wszystkich Świętych w Gliwicach. 

Konkurs Ładnego Pisania – „O Dyrektorskie Pióro” 2017-10-17
Autor: Joanna Gabryelska

W czasach komputerów, e-maili, czatów i sms’ów coraz bardziej zanika pisanie odręczne. Wśród młodzieży ten sposób komunikacji uważany jest wręcz za przestarzały. Coraz częściej młodzi ludzie stają się niezdolni do wyrażania uczuć na piśmie, mają też problemy z poprawnym pisaniem we własnym języku.

W szkołach poświęca się zbyt mało uwagi dokładności pisania, a przecież badania naukowe potwierdzają, że ci którzy pracują nad charakterem swojego pisma wzmacniają umiejętność koncentracji, są bardziej kreatywni i osiągają lepsze wyniki w nauce.

Stąd idea zorganizowania Konkursu Ładnego Pisania.

Kaligrafia - (grec. kalos = piękny, grafo = piszę) — sztuka pięknego pisania uwzględniająca przede wszystkim estetyczną stronę pisma, a zupełnie pomijająca zagadnienia techniczne. 

Ogólnie przyjęto, że piękne kaligraficzne pismo powinny cechować: prostota, czytelność, równość, potoczystość i czystość wykonania.

 Nauka kaligrafii miała kształtować charakter, cierpliwość, była podstawowym przedmiotem w szkołach. Potrafi być wspaniałą formą odpoczynku i skupienia myśli. Traktowana z poważaniem i szacunkiem we wszystkich kulturach, które rozwinęły pismo. 

Kaligrafia dzisiaj


Praktyczne zastosowanie kaligrafii dotyczy wypisywania dyplomów, listów gratulacyjnych, certyfikatów, podziękowań, okolicznościowych zaproszeń, projektowaniu ex librisów, monogramów i rozmaitych stylizowanych dokumentów. Służy również do ozdabiania ceramiki, tkanin, książek, przydaje się także w architekturze wnętrz i reklamie.

Co ważne - kaligrafia uczy nas szacunku do przeszłości, tradycji i zapobiega dysgrafii. Może więc warto spróbować się jej nauczyć i zaskoczyć swoich znajomych umiejętnością pięknego pisania.


Konkurs Ładnego Pisania - „O Dyrektorskie Pióro”

Cele konkursu:

 • motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma,

 • doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisania,

 • zachęcenie młodych osób do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej,

 • wyróżnienie osób o najładniejszym charakterze pisma,


 • propagowanie twórczości wybranego twórcy lub określonej tematyki.


Warunki uczestnictwa w konkursie oraz kryteria oceny prac:


 • tekst napisany na gładkim, białym papierze(co zwiększa stopień trudności ) o formacie A4,

 • orientacja strony dowolna,

 • wykorzystanie fragmentów twórczości wybranego autora

 • tekst napisany odręcznie dowolną techniką (pióro, długopis, ołówek),

 • tekst musi zawierać co najmniej 8 wersów(może być więcej),

 • praca estetyczna pod względem właściwego rozmieszczenie tekstu na kartce papieru (marginesy i odstępy między wierszami),

 • praca może zawierać autorskie ilustracje, ornamenty i ozdobniki (np. ozdobna pierwsza litera wersu),

 • konkurs odbędzie się 20.10.2017 r. W bibliotece szkolnej

 

Ogłoszenie wyników oraz wystawa pokonkursowa odbędą się po dokonaniu oceny prac przez organizatorów.

 

1 2 3 4
...
68 »

Zespół Szkół Samochodowych w Gliwicach

im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota"


ul. Kilińskiego 24a, 44-122 Gliwice

sekretariat@zss.gliwice.eu

32 231 49 11 lub 32 230 19 93
Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Warsztaty Szkolne:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 19 45

zssam.warsztaty@gmail.com

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów:


ul. Strzelców Bytomskich 25
44-109 Gliwice Łąbędy

32 234 21 50

poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00
sobota 8:00 - 13:00