Wycieczka do kina oraz Willi Caro

W czwartek 15 grudnia 2022 roku o godzinie 8.20 spotkaliśmy się kinie „Amok” w Gliwicach w celu obejrzenia retransmisji spektaklu pod tytułem „Skąpiec” Moliera. Sztukę wyreżyserowała Lilo Baur.

Oczekiwanie na początek wydarzenia spędziliśmy na rozmowach o znajdującym się obok pięknym budynku dawnej poczty i o zaśnieżonych ulicach. Chwilę później oglądaliśmy krótki wywiad z reżyserką i głównymi aktorami, którzy opowiadali o autorze komedii i swoich inspiracjach. Od razu po tym rozpoczęło się główne nagranie z francuskiego teatru. W trakcie spektaklu zobaczyliśmy postacie znane z lektury, takie jak: Harpagon, Frozyna, Anzelm, Marianna, Walery, Jakub, odgrywane przez aktorów Komedii Francuskiej. Czas widowiska mijał bardzo szybko dzięki wciągającej historii i zabawnie odrywanym scenom. Gdy spektakl dobiegł końca, grupami po dwie klasy udaliśmy się do muzeum w Willi Caro, aby zobaczyć umieszczoną tam wystawę „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”, w której znalazły się obrazy między innymi: Leona Chwistka, Jana Cybisa, Zbigniewa Pronaszki, Józefa Pankiewicza, Wacława Zawadowskiego. Dzieła zachwycały swoją nieszablonowością, można było zobaczyć w nich poszukiwania nowych nurtów przez malarzy, drugą wystawą, którą zobaczyliśmy był „Samuraj”, do której należą 3 zbroje samurajskie, datowane na XVIII–XIX w. Następnie opuściliśmy muzeum i pożegnaliśmy się z nauczycielami oraz udaliśmy się do domu. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku odwiedzimy teatr lub kino, by zobaczyć następne spektakle.