II i III miejsce w V Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym

Reprezentacja Zespołu Szkół Samochodowych w składzie Bartosz Szombara (3a), Mateusz Kściuk (4a), Jakub Jamroziak (4a) i Tomasz Babik (4c) pod opieką nauczyciela Adama Strzelińskiego 20 października 2022 r. udała się do Białej Podlaskiej na finał V Ogólnopolskiej Olimpiady o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym. Był to już drugi, ostatni etap, po rozegranych w kwietniu eliminacjach internetowych. Do finału, który był rozgrywany w dwóch kategoriach (dorośli i młodzież) dostała się tylko kilkunastu uczniów z całej Polski.

Zakres tematyczny olimpiady obejmował cztery bloki tematyczne:
1. historię lotnictwa i przemysłu lotniczego w Polsce,
2. osiągnięcia sportowe,
3.  współczesne lotnictwo wojskowe,
4. współczesne lotnictwo cywilne, przemysł i zaplecze badawczo-rozwojowe.

Miejsce rozgrywania konkursu nie było przypadkowe. W Białej Podlaskiej, w okresie międzywojennym, funkcjonowała Podlaska Wytwórnia Samolotów, która była jedną z większych w ówczesnych czasach w Europie i która wyprodukowała ponad 1500 maszyn, a później po II wojnie światowej funkcjonował tam 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy.

Organizatorami Olimpiady było Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego R.P. Oddz. Biała Podlaska, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Portal internetowy www.interwizja.edu.pl, Naczelna Organizacja Techniczna w Białej Podlaskiej i Podlaska Agencja Consultingowa RECTUS. Honorowy Patronat nad olimpiadą objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Paweł Soloch.

Dwójka naszych uczniów – Bartosz Szombara i Tomasz Babik zajęła odpowiednio 2. i 3. miejsce w kategorii młodzieżowej i w nagrodę otrzymała, oprócz pamiątkowych pucharów, zaproszenia do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Nasi uczniowie po odbytym konkursie mieli także okazję „odbyć podróż w przeszłość”. Na zaproszenie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego R.P. Oddz. Biała Podlaska zwiedzili Salę Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia a także miejsca pamięci przypominające o lotniczych tradycjach Białej Podlaskiej.

Za wysokie osiągnięcia w skali kraju – Serdecznie Gratulujemy!