75 rocznica

Na polanie “Hubertus”, niedaleko miejscowości Barut na granicy województw śląskiego i opolskiego odbyły się uroczystości poświęcone 75 rocznicy śmierci żołnierzy niepodległościowych, zamordowanych przez UB w wrześniu 1946 r. Około 200 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych należących do oddziału kpt. Henryka Flame zostało podstępnie zwabionych ,  a następnie zamordowanych w okolicach miejscowości Barut. Oddział kpt. Flame ” Bartka” był największą jednostką wojskową na Śląsku, walczącą w ramach podziemia antykomunistycznego, po II w. św. Żołnierze zamordowani w Barucie stanowili część oddziału, próbującego przebić się na zachód Europy. Drugą część oddziału, komuniści wymordowali w ramach operacji “Lawina” w Starym Grodkowie. W uroczystościach wzięli udział: córka kpt. H. Flame – Alicja Reinhard – Flame,  samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych , wicewojewodowie województw śląskiego i opolskiego, parlamentarzyści, kompania honorowa wojsk specjalnych “Agat”, mieszkańcy okolic, poczty sztandarowe szkół z obydwu województw , uczniowie szkól mundurowych. Role gospodarza pełnił – wójt gminy Wielowieś – Ginter Skowronek. Opiekę organizacyjną sprawował Pan Wojciech Radomski – prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Podczas spotkania: odczytano list Prezesa Rady Ministrów, omówiono stan poszukiwań szczątków żołnierzy “Bartka”, odprawiono uroczystą mszę, odczytano apel poległych, oddano honorowe salwy, złożono kwiaty pod krzyżem na polanie “Hubertus”. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Paweł Lisok -kl. 4b, Wojciech Wnuczek – kl. 3b, Piotr Skwara z kl. 3a. Wyjazd zorganizował: Leszek Zyman